Najstarszym budynkiem podpoznańskich Komornik jest kościół św. Andrzeja Apostoła, którego najstarsza część stanowiąca dziś prezbiterium powstała w XII wieku. Świątynia, ufundowana przez biskupów poznańskich, do których do XIX wieku należały dobra komornickie, była w czasie swego istnienia przebudowywana. Ostateczny, neobarokowy wygląd nadano jej w czasie przebudowy w 1912 r.
Wokół kościoła znajduje się nieczynny cmentarz, a całość otacza murowane ogrodzenie. Tuż za nim stoi plebania będąca jednym z zabytków Komornik. Istniejąca dziś siedziba komornickiego proboszcza powstała w 1918 r. i zastąpiła wcześniejszy budynek. Plebanii nadano neobarokowy styl nawiązujący do przebudowanego w 1912 r. kościoła.
Probostwo to piętrowy dom o tynkowanych fasadach, nakryty czterospadowym dachem. Jego główną ozdobę stanowi szczyt z popularnymi w dobie baroku spływami wolutowymi (ślimacznicami). W dniu 3 lutego 1995 r. Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków podjął decyzję o wpisaniu budynku plebanii znajdującej się przy ulicy Kościelnej 32 do rejestru zabytków ( nr decyzji 2344/A, identyfikator NID 654988).