Nazywana w XIX wieku Małym Berlinem Bydgoszcz miała wiele wspólnego z ówczesną stolicą Prus. Rozbudowujące się w 2 połowie XIX i na początku XX wieku miasto czerpało wzorce właśnie z Berlina, który dyktował mody w budownictwie tamtych czasów. Nad Brdą, dzięki działającym w Bydgoszczy architektom, pozostały liczne obiekty reprezentujące style historyczne, secesję, popularny w Niemczech Landhaus oraz wczesny modernizm. Dziś ta mieszanka stanowi jedną z głównych atrakcji stolicy Kujaw.
Zabytkowe kamienice zobaczyć można na terenie całego śródmieścia. Wiele z nich stoi przy jednej z głównych arterii Bydgoszczy, którą jest dawny trakt biegnący z Bydgoszczy do Koronowa. Kiedy w 1851 r. oddano do użytku linię kolejową do Berlina oraz dworzec kolejowy, polna dotychczas droga zaczęła zamieniać się w ulicę z reprezentacyjnymi budynkami, które podziwiać możemy do dziś.
Jednym z ciekawszych budynków mieszkalnych przy ulicy Dworcowej znajduje się pod numerem 50. Kamienica ta została ukończona w 1895 r. Otrzymała modny wówczas wystrój nawiązujący do renesansu północnego, charakterystycznego dla architektury Niderlandów i północnych Niemiec. Budynek posiada typowe elementy dla tego nurtu, trójkątne szczyty, elewacje licowane ceramiczną cegłą, uzupełnione bogatymi detalami kamiennymi i tynkowanymi. Kamienica posiada narożnik z wykuszem zwieńczonym wysokim hełmem. Drugi wykusz zdobi fasadę boczną od strony ulicy Sienkiewicza. Neorenesansowa kamienica jest zabytkiem ujętym w gminnej ewidencji miasta Bydgoszcz.