Kilkaset metrów od drogi Białystok-Tykocin (przez Złotorię), tuż za widocznymi z niej zabudowaniami stoi na niewielkim, ziemnym kopczyku wykonany z polnych kamieni pomnik. Nietrudno trafić w to miejsce, wystarczy kierować się wskazaniami tablicy z napisem „Pomnik żołnierzy poległych w wojnie 1920”.
Trzy ustawione jeden na drugim prostopadłościany z połączonych spoiwem kamieni wieńczy krzyż. We wspomnieniach mieszkańców Złotorii można znaleźć informację, że wcześniej był tutaj kopiec z drewnianym krzyżem, zastąpiony w 1930 r. ufundowanym przez strażaków ze Złotorii pomnikiem. Umieszczona na nim tablica (a właściwie dwie tablice – stara i nowa) informują jednak nie o „żołnierzach”, tylko o poświęceniu go "Nieznanemu żołnierzowi poległemu za wolność ojczyzny w 1920 r. w dziesięciolecie zwycięstwa nad bolszewikami. Cześć bohaterowi. Strażacy w Złotorii. 1930 r."
Podczas wojny polsko-bolszewickiej trwały tutaj zacięte walki o utrzymanie przyczółka mostowego na niewielkiej przeprawie przez Narew. Według przekazywanych ustnie opowieści, kopiec miał być usypany na mogile tych, którzy stracili w potyczce życie. Przedwojenne procesje zielonoświątkowe zawsze zatrzymywały się tutaj w drodze do kościoła w Tykocinie.
Ufundowany przez strażaków i zapomniany w okresie PRL-u pomnik został w 2006 r. wyremontowany ze środków gminy Choroszcz (o co upominał się m.in. właściciel pola z mogiłą). Nieco później powstał tu też spory plac wyłożony przez mieszkańców kostką brukową (w czynie społecznym). Odbywają się w tym miejscu różne uroczystości rocznicowe, często przy udziale grup rekonstrukcyjnych.
Informacja: Pomnik lokowany jest w Złotorii Piaskach, tuż przed wsią Siekierki. Znajduje się za widoczną z drogi stodołą. Dojazd bez problemów, dojście pewnie też (chociaż biega tam gromadka hałaśliwych psów)