W XVI w. tykociński zamek należał do najpotężniejszych w Polsce i mieścił główny arsenał Rzeczypospolitej. Zbudowany w połowie XV w. przez wojewodę Marcina Gasztołda i rozbudowany przez króla Zygmunta Augusta w latach 1550-1582, miał plan zbliżony do trapezu, dziedziniec oraz 4 cylindryczne baszty w narożach. W latach 1611-1632 został otoczony rozległymi, czworobocznymi fortyfikacjami bastionowymi o powierzchni ponad 6 ha. Długość jednego boku fortecy wynosiła około 250 m.
Podczas najazdu szwedzkiego zamek obsadziły wojska Radziwiłłów, które przez ponad dwa lata odpierały oblężenie wojsk Jana Pawła Sapiehy, aż do stycznia 1657 r., kiedy to wybuch prochu spowodował częściowe zniszczenie zamku. 1 listopada 1705 r. doszło tu do spotkania polskiego króla Augusta II Sasa z carem Rosji Piotrem I. August II wystąpił wówczas z inicjatywą ustanowienia Orderu Orła Białego (przywrócony w 1992 r., jest obecnie najwyższym orderem Rzeczypospolitej). Po pożarze w 1734 r. zaczęto rozbiórkę zamku, dokończoną w czasie I wojny światowej przez wojska niemieckie. Z zamku na powierzchni nie pozostało nic. W 1965 r. na podstawie zachowanych fundamentów odtworzono jego przyziemie.
Ostatnio białostocki biznesmen Jacek Nazarko postanowił odbudować zamek. Konserwator zabytków zatwierdził projekt autorstwa Agnieszki Dudy oparty na odnalezionych w archiwum w Petersburgu planach warowni. W trakcie budowy jej teren był nadzorowany przez archeologów. Odkryte znaleziska są być eksponowane w zamkowym muzeum. Od 2011 r. stał się kolejną atrakcją turystyczną miasta. Oprócz muzeum jest w nim restauracja i pokoje hotelowe.
Zamek można zwiedzać codziennie w godzinach od 11.00 do 17.00