Nieduży, wybudowany w 1895 r. na tzw. Górkach (na pograniczu Wołomina i Kobyłki) drewniany dom stał się ukochanym miejscem na ziemi Zofii Nałkowskiej i bohaterem jednej z jej autobiograficznych książek „Dom nad łąkami”. To w nim spędziła dzieciństwo i młodość. To w nim napisała kilka swoich najsłynniejszych utworów (Granica, Romans Teresy Hennert, Dom kobiet). Od 1995 r. funkcjonuje tu muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich z ekspozycją poświęconą pisarce i jej ojcu.
Wyposażenie wnętrza nie zachowało się (dom został sprzedany w 1937 r., po 1945 r. mieściły się w nim mieszkania komunalne) jednak twórcy muzeum postarali się odtworzyć „ducha epoki”. Do zwiedzania udostępniono parter budynku. Wśród eksponatów fortepian Zofii Nałkowskiej, rodzinne zdjęcia, księgozbiór, kilka rzeźb (popiersi) autorstwa Hanny Nałkowskiej (młodsza siostra Zofii) oraz mapy i obiekty związane z ich ojcem – znanym geografem.
Muzeum znajduje się przy ul. Nałkowskiego 17. Czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10 – 15; w niedzielę wstęp wolny. Ceny biletów wstępu niewygórowane – w 2015 r. bilet normalny 5 zł, bilet ulgowy 3 zł. Jak i w innych tego typu placówkach organizowane są tutaj lekcje muzealne dla przedszkoli i szkół.
Warto wiedzieć: Zarówno Wacław Nałkowski jak i jego żona Anna byli geografami, autorami podręczników. Wacław stworzył od podstaw wiele dziedzin geografii polskiej; łącznie opracował ponad 450 pozycji naukowych i publicystycznych. Był też autorem wielu funkcjonujących do dziś nazw geograficznych (np. Pustynia Błędowska) oraz współtwórcą największego do dziś polskiego atlasu (Wielki atlas geograficzny).
Ciekawostka: Wacław Nałkowski głosił tzw. teorię nieokreśloności terytorium Polski zgodnie z którą „Polska na mapie Europy była bytem przejściowym”.