Na rogu ulic Warszawskiej z Niedługą w Bieruniu Nowym-Zabrzegu, kilkaset metrów od rzeki Wisły wyznaczającej regionalną granicę między Górnym Śląskiem a Małopolską, stoi kaplica poświęcona Trójcy Przenajświętszej datowana na ok. lata 60. XIX wieku. Kaplica przypuszczalnie została zbudowana przez mieszkańców Zabrzegu w celu odprawiania mszy świętych, gdyż ta część ówczesnego Bierunia nie posiadała własnej parafii ani też kościoła, stąd mieszkańcy na nabożeństwa chodzili albo do Bierunia Starego, albo też do Oświęcimia. Jednak odległości do wymienionych miast były zbyt duże, a tym samym pójście na nabożeństwo w ówczesnych czasach było niemal “wyprawą” na cały dzień, stąd w ok. latach 60. XIX wieku nadarzyła się okazja, by zbudować w miejscowości chociaż kaplicę z możliwością odprawiania nabożeństw.
Kaplica jest budowlą murowaną, otynkowaną, przekrytą dachem dwupołaciowym pokrytym jeszcze drewnianym gontem, z wieżyczką na sygnaturkę osadzoną na kalenicy dachu. Otwór wejściowy został zakończony łukowo, a w jego ościeżnicach osadzono dwuskrzydłowe drzwi wypełnione do ok. połowy pełnymi płycinami a powyżej szybkami, nad którymi widoczne są kolejne pola wypełnione szybkami, ale promieniście ozdobione. Ściana frontowa i ściany boczne zostały ozdobione gzymsem koronowym widocznym pod ścianą szczytową na elewacji głównej oraz pod okapem dachu. Ten pod okapem, rozszerza się ku górze trzema profilami.
Podobną formę ma tzw. obramowanie ścianki szczytowej. W ściance szczytowej widoczne są bruzdy o różnej głębokości i wielkości, w których znajdują się dziś figurki św. Floriana, św. Antoniego Padewskiego, Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Boskiej Różańcowej. Niestety, wszystkie z wymienionych figurek są w złym stanie. Wewnątrz kaplicy, według “źródeł”-znajduje się współczesna kopia obrazu Trójcy Przenajświętszej i przypuszczalnie od tego obrazu, pobliski kościół zbudowany w latach 30. XX wieku mógł wziąć swe wezwanie.
Kaplica została otoczona metalowym płotkiem, a jej najbliższe otoczenie ozdobione różnego gatunku nasadzeniami. Niestety, obecnie do kaplicy nie ma możliwości oficjalnego wejścia, stąd też obejrzenie jej wnętrza jest na razie niemożliwe, chyba że istnieje wejście za pośrednictwem jakiegoś opiekuna...