Święty Roch to niezwykle znany i lubiany patron, zasłynął głównie jako ten który miał uchronić od zarazy. Jednocześnie jest to osoba o której współcześnie tak niewiele wiadomo, dane o jego życiu są przeważnie pochodzenia legendarnego i nawet data urodzenia oraz śmierci nie jest do końca znana. Wiadomo iż pochodził z Montpellier w Langwedocji, według tradycji urodził się ok. 1295 r. jako jedyny syn rządcy.
Po wczesnej stracie rodziców rozdał majątek ubogim, wstąpił do III zakonu św. Franciszka i udał się w pielgrzymkę do Rzymu. Podczas swojej podróży miał zasłynąć jako opiekun chorych i dokonać wielu cudownych uzdrowień, wspomina się zwłaszcza miasteczko Acquapendente, gdzie miała zastać go epidemia dżumy.
W czasie drogi powrotnej sam uległ zarazie i był bliski śmierci ale uniknął jej dzięki cudownej pomocy psa i anioła, który przynosił mu codziennie świeży chleb. Niestety po powrocie w rodzinne strony został oskarżony o szpiegostwo i osadzony w więzieniu, gdzie zmarł po kilku latach. Tradycja jako datę śmierci wymienia rok 1327.
W średniowieczu i odrodzeniu należał do najpopularniejszych świętych, jego kult zaczął się szerzyć w I połowie XV w., ale już pod koniec stulecia był zanany niemal w całej Europie. Świętemu Rochowi poświęcano kościoły i kaplice, jest patronem chorych oraz lekarzy i aptekarzy. Wiele miast wzięło go za swojego opiekuna. Również na Warmii jego osoba cieszyła się dużą popularnością, zwłaszcza wśród rolników i podczas epidemii dżumy która nawiedzała te tereny. Za swojego patrona wzięła go sobie m.in. wieś Woryty, celebrując w sposób szczególny dzień 16 sierpnia czyli dzień kiedy wspomina się go liturgicznie.
W przeszłości tego dnia dawnym zwyczajem na centralnym placu zbierali się o świcie chłopi z krowami, oprowadzali je trzykrotnie wokół krzyża i modlili się do świętego o zdrowie dla zwierząt. Plac św. Rocha dalej zajmuje centralne miejsce Woryt, znajduje się na nim pamiątkowy głaz oraz krzyż, również zwany Krzyżem św. Rocha.