Gietrzwałd uważano przed wojną za polskie serce Warmii. Latem 1877 r. trzynastoletniej Justynie Szafrańskiej i o rok młodszej Basi Samulowskiej objawiła się tu Matka Boska. Przemawiając do dziewczynek po polsku, zapowiedziała między innymi złagodzenie prześladowań Kościoła katolickiego w Królestwie Polskim i zaborze pruskim. Jeszcze w tym samym roku do Gietrzwałdu przybyła wielotysięczna rzesza pielgrzymów. Odtąd co roku 29 czerwca, 15 sierpnia i 8 września w tutejszej świątyni spotykali się Polacy ze wszystkich zaborów. Objawieniom gietrzwałdzkim przypisuje się nie tylko rozkwit życia duchowego na Warmii, ale również przebudzenie świadomości narodowej.
Chociaż od tamtych czasów na mapie politycznej Europy zaszłe spore zmiany, Gietrzwałd nadal jest ważnym ośrodkiem kultu religijnego. Przybywających do wsi wita piękna panorama warmińskich domów z czerwonej cegły, zgrupowanych wokół wysokiej wieży sanktuarium. Pielgrzymi z całego świata modlą się przed cudownym obrazem Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej, zdobiącym główny ołtarz neorenesansowej świątyni. Nikt nie zapomina też o zaczerpnięciu wody z cudownego źródełka, pobłogosławionego przez Najświętszą Pannę. Jedni chcą mieć pamiątkę, inni liczą na poprawę zdrowia.
W Gietrzwałdzie tylko jeden krok dzieli duchowość od uroków życia doczesnego. Unoszące się w dolince rzeczki Gilwy smakowite zapachy prowadzą prosto do Karczmy Warmińskiej. W tym obsypanym nagrodami lokalu można spróbować najróżniejszych potraw regionalnych. Już sama lektura menu jest ciekawa. Bo kto wie, co to są dzyndzałki albo zaklepka? Dla rozwiązania tej zagadki trzeba odwiedzić Gietrzwałd. Zapewniamy, że każde z ponad siedemdziesięciu dań w karcie jest pyszne! W Karczmie Warmińskiej można też wesoło się zabawić. Co piątek odbywają się tutaj taneczne biesiady. Każda ma swój motyw przewodni. Prym wiodą skoczne tańce warmińskie, ale odbywają się tu także wieczory cygańskie, żydowskie, a nawet kozackie.
Karczma Warmińska
tel. 089 512 34 57