O kapliczkach w Gietrzwałdzie powiedziano już wszystko lub prawie wszystko, z pewnością jeśli chodzi o tę miejscowość to temat nie wyczerpany. Ich liczbę w gminie określa się na ponad 50, a w granicach administracyjnych samego Gietrzwałdu naliczono 12.
Najstarszą jest kapliczka znajdująca się na rozwidleniu dróg do Woryt oraz Rentyn, pochodzi z przełomu XVIII i XIX w. i swoim kształtem a także stylem znacznie odbiega od reszty takich budowli. Pozostałe kapliczki odnajdziemy w obrębie kościoła i sanktuarium, w centrum wsi oraz na koloniach.
Warto także uważnie przyglądać się budynkom mieszkalnym, a zwłaszcza tym pochodzącym z początków XX wieku. Wiele z nich posiada tzw. kapliczki domowe, są to małe wnęki z figurą umieszczone na frontowej ścianie tuz pod dachem. Nikt tego nigdy nie ewidencjonował a więc liczba takich elementów sakralnych jest nieznana.
Odpowiedź dlaczego pod tym względem Gietrzwałd jest miejscem szczególnym, kryje się w historii tej miejscowości. Jest to przecież wieś znana przede wszystkim z objawień maryjnych, które miały miejsce od 27 czerwca do 16 września 1877 r. W rezultacie tych wydarzeń na Warmia w sposób znaczący wzrosła religijność, a to z kolei przyczyniło się do budowy kapliczek i krzyży przydrożnych. Fenomen ten na zawsze już wydzielił granice podziału, tak silnie później zwalczanego prze władze Prus Wschodnich.
Z kapliczek znajdujących się w Gietrzwałdzie z pewnością wszystkie zasługują na wzmiankę, chociażby dlatego że różnią się architektonicznie a czasem posiadają swoje historie. Warto tu wspomnieć tylko tę stojącą w centrum Gietrzwałdu, dokładnie po środku skrzyżowania. Pochodzi ona z drugiej połowy XIX w., a jej wyjątkowość polega na tym iż nawet upierając się to nie można jej pominąć wjeżdżając lub opuszczając Gietrzwałd niezależnie od kierunku. W roku 1991 siedem kapliczek wpisanych zostało do rejestru zabytków.