Podróżując z Pszczewa w kierunku Silnej warto zatrzymać się na popas w ciekawie zaaranżowanym miejscu. Trudno je ominąć, ponieważ tuż przy zjeździe z szosy ustawiono drogowskaz kierujący na „Leśny parking na dawnej granicy państwa polskiego” (utworzonej 28.06.1918 r. na mocy traktatu wersalskiego).
Wjazdu pilnuje otwarty biało-czerwony szlaban oraz charakterystyczna postać żołnierza, która powstała podczas jednego z pszczewskich Plenerów Dużej Rzeźby w Drewnie. Obok stanęła replika wersalskiego kamienia granicznego (oryginał do obejrzenia w Wierzbnie), a za plecami rzeźby wprawne oko potrafi dostrzec pośród bujnej roślinności resztki fundamentów – jedyną pozostałość po budynku dawnej niemieckiej strażnicy. Z polskiej – drewnianej strażnicy nie zachowało się praktycznie nic.
Rzeźba przedstawia plutonowego Antoniego Palucha, Polaka pełniącego tutaj służbę w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1939r. Zginął od postrzału w głowę, krótko po wkroczeniu niemieckich wojsk. Był jedną z pierwszych ofiar II wojny światowej.
Parking zlokalizowany jest mniej więcej w połowie drogi do Silnej, w odległości ok. 2 km od Pszczewa. Na mapach z 1938 r. miejsce to oznaczone jest jako Zollamt Betsche (przejście graniczne Pszczew). Oprócz drewnianej wiaty ze stołem i ławkami znajduje się tutaj także duża tablica informująca o historii tworzenia po I wojnie granicy polsko-niemieckiej oraz przybliżająca postać plutonowego Palucha. Autorem rzeźby jest Henryk Grudzień z Gardzka