Przy ul. Króla Jagiełły niedaleko Rynku, za zespołem klasztornym salezjanów stoi ciekawa dawna willa, dziś pełniąca funkcję Urzędu Stanu Cywilnego w Oświęcimiu. Została zbudowana jako prywatny budynek mieszkalny, w latach 1903-12.
Dziś przyglądając się bryle dawnej willi można odnieść wrażenie, że została rozbudowana w co najmniej trzech etapach. Pierwszym może być widoczna z tyłu część, która mogła być korpusem głównym budowli, do którego w późniejszych latach dobudowano widoczną od frontu (ulicy Króla Jagiełły) wieżę, stylizowaną na wzór dawnych wież zamkowych, stąd przez mieszkańców willa była nazywana „zameczkiem”. Ostatnią częścią rozbudowy, mógł być widoczny lekko wystający przed lico muru ryzalit, po prawej stronie, również widoczny od wspomnianej ulicy.
Najciekawszymi detalami budowli, które na pewno przyciągną niejedno oko spacerującego są m.in. elementy architektoniczne neobarokowe i renesansowe, widoczne od frontu, czyli „barokonizujące” ścianki szczytowe, lukarny zakończone podobnymi daszkami, z opływami nawiązującymi do baroku, czy obramienia wokół otworów okiennych nawiązujące do epoki renesansu. Głównym elementem budynku, przyciągającym uwagę jest niewątpliwie wieża nawiązująca kształtem do wież zamkowych, przekryta dość ciekawym dachem wieżowym, w kształcie niemal piramidalnym. Budynek został przypuszczalnie niedawno wyremontowany co widać przyglądając się jemu bliżej.