Dziś stojąc przed kamienicą, której właścicielami była rodzina Friszmanów, znajdującą się przy ul. Piotrkowskiej 50 (w latach 1850-1891 nr hipoteczny 263) aż trudno sobie wyobrazić, że niegdyś jej fasada była bogato zdobiona. Posiadała m.in. kute balustrady balkonowe, półkoliste zwieńczenia okien, częściowo boniowany parter. W takiej "szacie" możemy ją zobaczyć już tylko na archiwalnych fotografiach.
Projekt jej budowy powstał w roku 1882 i jest podpisany przez Ignacego Markiewicza. Nie wskazuje to jednoznacznie, że autorem planów był Markiewicz. Z racji piastowania przez kilka lat (po Hilarym Majewskim a przed Franciszkiem Chełmińskim) stanowiska architekta miejskiego w Łodzi akceptował swoim podpisem prace innych.
Ciekawostki:
W podwórzu kamienicy znajduje się dawny, prywatny, żydowski dom modlitwy zbudowany około 1894 r. Niestety, synagoga w okresie II wojny światowej została zdewastowana przez hitlerowców. W przejściu bramnym zachował stary właz kanalizacyjny z pisaną cyrylicą inskrypcją: "братья целль строителная кoнтoра 1910" - tłumacząc: "Kantor budowlany Braci Cell 1910".