Jadąc z Pyskowic w kierunku Kędzierzyna-Koźla drogą krajową ( DK 40 ), w małej wsi Niewiesze znajdzieci nawet całkiem przyzwoitą pod względem ogólnego wyglądu-kapliczkę. Jej budowę datuje się na I połowę XIX wieku. Budowla jest murowana, otynkowana, przekryta czteropołaciowym daszkiem o niedużym nachyleniu kąta, pokrytym blachą koloru czerwonego. Na styku czterech kalenic osadzono ażurową wieżyczkę na sygnaturkę zwieńczoną daszkiem wieżowym zakończonym metalowym krzyżykiem.
Pod okapem kapliczkę okala lekko wystający gzymsik widoczny na trzech elewacjach, z wyjątkiem tylnej. Nad wejściem do budowli wisi mała latarenka oświetlająca ją od zmroku do rana. W otworze drzwiowym zwieńczonym półokrągłym łukiem osadzona została współczesna stolarka drzwiowa, z dwoma skrzydłami i z naświetlem u góry.
Wewnątrz kapliczki, na ołtarzyku stoi figurka Matki Bożej Różańcowej a obok, na niższym postumencie stoi figura św. Jana Nepomucena. Święty Jan stoi w kontrapoście a głowę ma skierowaną w prawo, a więc w stronę figurki Matki Bożej Różańcowej i można mieć wrażenie, jakby kłaniał się Najświętszej Panience.
Kapliczka jest w dobrym stanie, stoi przy chodniku, przy głównej drodze przebiegającej przez wieś ( DK 40-ul. Pyskowicka ), otoczona stalowym płotkiem pomalowanym na biało o wysokości ok. 1,20 m. Przypuszczalnie kapliczka od początku służyła mieszkańcom do nabożeństw, które do czasów obecnych są odprawiane kilka razy w tygodniu i 2-3 razy w niedzielę. Za pomocą sygnaturki informowano także o zagrożeniu, pożarze, czy też sam sygnał dzwonka „towarzyszył” w ostatniej drodze na cmentarz któremuś z mieszkańców... Budowla jest zadbana i nie sposób jej nie zauważyć jadąc do czy też od Kędzierzyna-Koźla.