Wieś o dawnej niemieckiej nazwie Bürgerdorf założona została 8 grudnia 1359 roku, przydzielono jej wówczas 50 włók ziemi. Miejscowość ta została częściowo zniszczona w okresie wojny polsko – krzyżackiej toczonej w latach 1519 – 1521. Należy też przyjąć, iż w tym okresie doszło do wyludnienia tego miejsca.
W latach 1709 – 1711 Miejska Wieś ponownie doznała poważnej straty z powodu epidemii dżumy, nie znana jest jednak liczba ofiar. Współcześnie Miejska Wieś jest to wieś sołecka położona w gminie Jeziorany i podlegająca znajdującej się tu parafii św. Bartłomieja, a wszelkie nabożeństwa odbywają się w kaplicy filialnej.
Jest to obiekt umiejscowiony na wzniesieniu w centrum wsi tuż przy głównej drodze, wciśnięty właściwie tuż obok innych budynków. Kaplica jest orientowana, murowana i otynkowana na planie prostokąta, jednakże należy ją również określić jako budowlę bezstylową. Posiada tylko jedno wejście skierowane na podwórze sąsiadującego z kaplicą budynku dawnej szkoły. Całość przykryta dwuspadowym dachem z niewielką drewnianą wieżyczką.
W dniu 26 sierpnia czyli w święto patronalne Matki Boskiej Częstochowskiej odbywają się tu uroczystości odpustowe. To dzień, który gromadzi całą społeczność tej miejscowości.
W roku 1967 kaplica wpisana została do rejestru zabytków.
Wizytę w Miejskiej Wsi warto poszerzyć o obejrzenie innych obiektów związanych z tzw. małą architekturą sakralną. Chodzi o trzy typowe warmińskie kapliczki. Dwie z nich umiejscowione są we wsi i to w zasadzie w sąsiedztwie wspomnianej kaplicy, trzecią odnajdziemy na południe w kierunku Kiersztanowa przy gospodarstwie kolonijnym.
Kapliczki datuje się na pierwszą połowę i koniec XIX w. Każda z nich przedstawia też innych styl architektoniczny, chociaż remonty zatarły pierwotne cechy. Wszystkie są pod opieką mieszkańców i w dość dobrym stanie, chociaż nie są objęte ochroną konserwatorską.