W setną rocznicę przyjęcia statutów miejskich - 19 listopada 1908 r. – na fasadzie strzeleckiego ratusza umocowano fantazyjnie kuty maszt flagowy. Piękna ozdoba została zdemontowana w latach 60. XX wieku a bajkowy, uskrzydlony stwór „wylądował” na jednej z fontann. Na fasadę powrócił z inicjatywy burmistrza Strzelec w roku 2008, po przeprowadzeniu niezbędnych prac rekonstrukcyjnych i konserwatorskich. Tylko w budynku nie mieści się już ratusz a Sąd Rejonowy w Strzelcach.
Baśniowe stworzenie ma w sobie coś z mitycznego bazyliszka - ma długą wężową szyję zakończoną ptasią głową z mocnym dziobem , rozłożyste skrzydła, damską pierś i długaśny ogon. Jest nie tylko wspaniałą ozdobą, jednocześnie służy jako podpora oplecionego dwubarwną wstęgą drzewca masztu. Całości metalowej kotwy dopełniają roślinne wici, różane kwiaty i tarcza z wizerunkiem herbu miasta.
Warto wiedzieć:
Maszt flagowy ze Strzelec nie jest ewenementem. Na początku XX wieku umieszczano je na wielu budynkach użyteczności publicznej. Wiele masztów jest do siebie niezwykle podobnych. Być może rzemieślnicy posługiwali się identycznym, popularnym w tamtych czasach wzornikiem. Strzelecki maszt wykonał miejscowy kowal artysta, a skądinąd wiadomo, że identyczny zamontowano np. na jednej z wrocławskich kamienic.