Przy trasie, relacji Toszek-Strzelce Opolskie ( jest to część trasy ), DK 94, w miejscowości Błotnica Strzelecka, od strony Toszka, za miejscową szkołą, po lewej stronie ( od strony Toszka, a po prawej, od strony Strzelec Opolskich ), przed pawilonem handlowym, stoi murowana kapliczka, którą trudno jest nie zauważyć.
Datowana jest na około połowę XIX wieku, zbudowana jest na planie zbliżonym do prostokąta, przekryta dwupołaciowym dachem, pokrytym współczesną dachówką ceramiczną typu karpiówka. Na styku połaci dachowych, czyli kalenicy, osadzono ażurową wieżyczkę, o drewnianej konstrukcji, przeznaczoną na małą sygnaturkę, przekrytą daszkiem wieżowym, pokrytym blachą. Dolną jej część, jej podstawę obito blachą, możliwe, że dla wzmocnienia jej konstrukcji.
Elewacje przed remontem, przypuszczalnie były w całości otynkowane, jednak podczas tworzenia projektu jej renowacji, być może postanowiono stare tynki skuć i odkryć w miarę możliwości duże powierzchnie wątku kamiennego, z którego wynika, iż mury kapliczki wzniesiono z łamanego kamienia wapiennego, o nieociosanych bokach. Nowy tynk nałożono podczas prac renowacyjnych, podczas których wykonano w nich pasy, tworzące “sklepienie odcinkowe” na elewacjach bocznych, oparte na “filarach” w narożnikach. Wyjątkiem pozostawienia, a raczej położenia w całości nowych tynków, są ścianki szczytowe.
Otwór drzwiowy ozdobiony jest szerokim łukiem, zbliżonym do niektórych łuków, spotykanych w kościołach barokowych lub neobarokowych, w otworach okiennych. W otworze drzwiowym osadzono jednoskrzydłowe drzwi, pokryte w dole ( ok. w 50 % ), pełną płyciną, zaś powyżej są przeszklone, podzielone na 9 szklanych pól. Tylna ścianka szczytowa posiada malutki otwór okienny, który może pełnić rolę dodatkowego doświetlenia wnętrza, wentylację wnętrza lub wentylację więźby dachowej. Poza tym, kapliczka doświetlona jest jednym otworem okiennym, znajdującym się po prawej stronie, zwieńczonym półokrągłym łukiem.
Wnętrze kapliczki zostało przykryte sklepieniem kolebkowym, a ściany pomalowano na biało, w których widoczne są płytkie wnęki, z wiszącymi w nich obrazami. Po lewej stronie Najświętsze Serce Matki Boskiej i Najświętsze Serce Pana Jezusa. Na wprost drzwi, na niedużym ołtarzyku, stoi figura Najświętszej Maryi Panny, z koroną na głowie i Dzieciątkiem na prawym ręku, niestety zasłaniająca obraz wiszący za figurą. Po lewej stronie, na niższym względem ołtarzyka postumencie, stoi figura Chrystusa z Gorejącym Sercem, a po prawej stronie figura, przypuszczam-św. Jana Ewangelisty, ulubionego i najzdolniejszego z apostołów Chrystusa.