Zabudowania fabryczne znajdujące się przy ulicy Sienkiewicza 61 pochodzą z początku XX wieku. Do 1917 r. funkcjonowała przędzalnia kamgarnu Natana Koppela. W zakładzie założonym w 1978, pracowało 60 robotników. Jego przedsiębiorstwo jak i niektórych z następnych użytkowników wykorzystywało również budynki fabryczne sąsiedniej posesji przy ul. Sienkiewicza 63.
Przed wybuchem I wojny światowej istniała tu fabryka pończoch J. Józefowicza. Od 1917 r. działała tkalnia wyrobów wełnianych i bawełnianych Dawida Basiewicza prowadzona wspólnie z bracmi Łajami, Kaganem i Chaimem. Kontynuowała produkcję pod nazwą "B-cia Basiewicz i M. Kagan S-cy". Dysponowała składem fabrycznym przy ul. Moniuszki 1. Firma zatrudniała 100 robotników pracujących na 82 krosnach angielskich i 14 jedwabniczych. Dyrektorem był Łaja Kagan. Istniały przedstawicielstwa handlowe w : Krakowie, Lwowie, Poznaniu, Warszawie i Przemyślu.
W latach międzywojennych prosperowała Fabryka Knotów i Sznurowadeł B-cia Baumgarten i S-ka" oraz dziewiarnia Otto Kampfa. Swoje lokum miała administracja Łódzkiej Czesalni i Przędzalni Wełny Fisnera i Bialera. Lata 30-te to okres działalności Józefa Pilicera, korzystającego również z posesji sąsiedniej. 25 osób obsługiwało 40 krosien angielskich. Trudnił się produkcją tkanin. Można znaleźć wzmiankę o istniejącej na tej posesji fabryki wyrobów dzianych Maurycego Hirszmana.
Cały ten kompleks wpisany jest do rejestru zabytków. W przyszłości mają tu powstać tzw. "zielone dachy". W ramach planowanych przez miasto rewitalizacji na dachach budynków fabrycznych powstaną tarasy widokowe, kawiarnie, lokale, itp. o powierzchni ok. 1500 m².