Przy alei Lipowej prowadzącej do nałęczowskiego dworu stoi oryginalna w formie kapliczka p.w św. Michała Archanioła. Dolna kondygnacja to swego rodzaju sarkofag, powyżej arkada i brogowe zwieńczenie całości z kutym krzyżem. W prześwicie arkady umieszczona jest rzeźba św. Michała Archanioła depczącego diabła z ludzką głową oraz torsem i odwłokiem węża.
Data budowy tej kapliczki nie jest znana i określa się jej powstanie na przełom XVII i XVIII wieku. Ustalono natomiast datę powstania rzeźby na rok 1885. Wątpliwości budzi również intencja i jej fundatorzy. Przyjęto, że dotyczy to rodziny Gałęzowskich herbu Tarnawa, którzy byli właścicielami pobliskiej Bochotnicy i fundatorami kościoła . Dodać trzeba że, Nałęczów powstał na gruntach Bochotnicy.
Pewne informacje wskazują że, podstawa kapliczki w formie sarkofagu jest pomnikiem nagrobnym kasztelana lubelskiego Felicjana Eleutera Gałęzowskiego. Natomiast autorstwo rzeźby przypisuje się miejscowemu włościaninowi Tarkowskiemu. Istnieje również legenda że, pod kapliczką znalazł swe ostatnie miejsce król Bolesław Śmiały, który po wygnaniu z Polski i długiej tułaczce powrócił do Bochotnicy w przebraniu mnicha i spoczął w Nałęczowie przy trakcie królewskim. Z czasem królewski grobowiec obudowano sarkofagiem i nadbudowano kapliczką św. Michała Archanioła.