Kiedy na granicy Sopotu i Gdyni powstawało w latach 70. osiedle Brodwino, pojawiła się konieczność wybudowania kościoła dla szybko rosnącej liczby mieszkańców. Najpierw zbudowano tymczasową kaplicę, w 1981 erygowano parafię Zesłania Ducha Świętego a w 1995 r. abp. Tadeusz Gocłowski wmurował kamień węgielny pod budowę świątyni. Biała, widoczna z daleka budowla została pięknie wkomponowana w otoczenie. Kościół był gotowy już na pasterkę w 1999 r., jednak prace wykończeniowe trwały aż do 2004 r.
W roku 2001, na placu przed świątynią pojawiła się replika krzyża z Giewontu. Podarowali ją Sopotowi mieszkańcy Zakopanego – na setne urodziny miasta (i jednocześnie stulecie poświęcenia samego krzyża) z zastrzeżeniem, że ma być widoczna z morza. Nic dziwnego, że wybór padł na kościół przy ul. Kujawskiej 50/52. Stąd rzeczywiście rozpościera się widok na Zatokę Gdańską. Na krzyżu umieszczono tablicę ze słowami Jana Pawła II: „Trzeba, ażeby cała Polska od Bałtyku po Tatry, patrząc w stronę krzyża na Giewoncie słyszała i powtarzała: Sursum corda – w górę serca.”
W tym samym roku odsłonięto też ufundowany przez rodzinę z USA pomnik papieża autorstwa Jacka Kucaby. Nazwano go „Łodzią Piotrową III Tysiąclecia”. Przedstawia unoszącego się na fali Jana Pawła II. Na drugim krańcu fali umieszczona została miniatura watykańskiej bazyliki św. Piotra.
Wnętrze kościoła przestronne, jasne. Obok świątyni ciekawa Droga Krzyżowa. Pomiędzy jej stacjami wmurowano szereg tablic z „nazwiskami osób, parafii i firm, które przyczyniły się do powstania kościoła i miejsc jemu towarzyszących”. Oryginalny w kształcie jest także krzyż misyjny z 2001 r. Obok niego niewielka dzwonnica z trzema dzwonami o imionach: Jan Paweł II, Św. Piotr i Mariusz. Ten ostatni ufundowali rodzice dla uczczenia pamięci swego tragicznie zmarłego syna.