Na peryferiach Sopotu, ale raptem kilometr na północ od ul. Bohaterów Monte Cassino, pomiędzy ul. Haffnera i torem kolejki SKM znajduje się jedna z najbardziej oryginalnych atrakcji tego kurortu. Bo mimo że jest w tym mieście sporo zabytków, są to przeważnie secesyjne i eklektyczne kamienice. Tu zaś mamy coś z zupełnie innej bajki - słowiańskie grodzisko sprzed tysiąca lat! Samo w sobie nie byłoby to takie ciekawe, gdyż takich obiektów jest na Pomorzu z grubsza licząc ponad dwieście, ale na tym w Sopocie czas jakby się trochę cofnął...
Grodzisko jest położone na cyplu morenowego wzgórza, który od północy i południa odcinają dwa głębokie jary. Od reszty wysoczyzny oddziela je sztuczne obniżenie, czyli sucha fosa. W IX-X w. gród ten leżał prawdopodobnie tuż nad brzegiem morza, który pierwotnie znajdował się u podnóża wysoczyzny, a dziś jest oddalony około 400 m. Jak większość słowiańskich osad obronnych, gród w Sopocie pełnił głównie funkcje strażnicze i był miejscem schronienia dla mieszkańców okolicznych osad w razie wrogiego najazdu.
Dzisiaj wzgórze grodowe jest porośnięte drzewami, które - zwłaszcza latem - skutecznie zasłaniają je przed okiem przypadkowego turysty. Kiedy się jednak podejdzie bliżej, widać, że na wale grodowym tak jak przed wiekami wznosi się palisada z zaostrzonych pni. W miejscu dawnej bramy także jest solidna brama. Krótko mówiąc, dzięki częściowej rekonstrukcji gród sopocki jest świetnym miejscem, by zobaczyć, jak żyli nasi przodkowie w czasach Piasta Kołodzieja.
Oprócz bramy i wału jest tutaj również kilka drewnianych chat i szop krytych strzechą, które zbudowano dokładnie w tych samych miejscach, gdzie ich ślady zostały odkryte przez archeologów. W jednej z zagród pobekują kozy, na środku majdanu pali się ognisko, a przy nim stoi drewniany posąg jakiegoś słowiańskiego bóstwa o wielu twarzach.
Skansen archeologiczny na grodzisku jest otwarty dla zwiedzających od maja do października. Najwięcej dzieje się tutaj w czasie dorocznego festynu archeologicznego na początku lata, lecz także poza nim można zamówić ciekawe zajęcia dla grupy młodzieży czy dorosłych, obejmujące m.in. naukę strzelania z łuku i rzucania oszczepem, turniej wojów, prezentację dawnych rzemiosł, pokazy tańców a nawet koncert muzyki dawnej na żywo (tel. 600 336 709 lub 502 757 014).