Pomnik upamiętniający pomordowanych mieszkańców wsi Rudka stoi na skraju drogi, na terenie byłej wsi Rudka (obecnie nazwa terenowa pomiędzy wsiami Chotylub a Nowym Brusnem). Pomnik to duży, kamienny głaz posadowiony na betonowej i wyłożonej płytkami podstawie. Z tyłu przy głazie stoi wysoki, prosty, kamienny krzyż.
Do bocznej ściany głazu i trzonu krzyża przytwierdzona jest prostokątna płyta, na której umieszczone zostały dwie tablice. Tablica boczna zawiera napis informujący o tragicznym wydarzeniu jakie miało tu miejsce w nocy 19.04.1944 r. W wyniku wydarzenia śmierć poniosło 62 mieszkańców wioski z rąk Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA).
Druga tablica zawiera nazwiska i imiona 62 zamordowanych mieszkańców wioski Rudka. Tablicę tę ufundował 30.03.2001 roku Władysław Sobań. Pomnik upamiętniający pomordowanych przez UPA został wzniesiony w 1994 r. i poświęcony przez bp. Tadeusza Pieronka 31.05.1994 r.
Wieś Rudka w ówczesnym powiecie lubaczowskim była wsią zamieszkałą niemal w całości przez ludność pochodzenia polskiego. W nocy 19.04.1944 roku na wioskę napadła sotnia UPA pod dowództwem Iwana Szpontaka "Żaliźniaka". Sotnia wspierana była przez bojówki Ukraińskiej Narodowej Samoobrony z Nowego Sioła, Gorajca, Lublińca Starego i Nowego, Łówczy i Podemszczyzny. Napastnicy spalili wioskę i zamordowali 62 jej mieszkańców w tym 7 dzieci. Pozostali przy życiu mieszkańcy rano pochowali swoich bliskich i poszukali schronienia w innych miejscowościach. Wioska nigdy nie została odbudowana.