Kapliczka stoi na szczycie wzgórza "Jabłuszko", wzgórza zwanego też Górą Krzyżową, a także Górą Prusa. Pierwotnie na szczycie stał tylko drewniany krzyż poświęcony poległym powstańcom z 1863 r.
Kapliczka typu domkowego stanęła przed krzyżem w 1902 r. Postawił ją uczestnik powstania styczniowego Mateusz Korwin-Wójcicki jako wotum dziękczynne za szczęśliwy powrót po 15 latach z Syberii. Kapliczka stoi na betonowej podstawie, drewniana, zbudowana na planie prostokąta i nakryta dwuspadowym blaszanym dachem.
Wewnątrz kapliczki od 1906 r. wisi obraz Najświętszego Serca Matki Boskiej. Obraz ten prawdopodobnie powiesiła jedna z kuracjuszek i przychodziła się modlić do Matki Bożej o szczęśliwy powrót syna z wojny rosyjsko-japońskiej. Modlitwa została wysłuchana.
Drewniany dużych rozmiarów krzyż przylega do tylnej ściany kapliczki. Na krzyżu, pod wygiętym metalowym daszkiem umieszczona jest malutka figurka ukrzyżowanego Chrystusa, a na ramionach przymocowane są narzędzia Męki Pańskiej: młotek, obcęgi, drabina i gwoździe.
Warto wiedzieć:
Kapliczkę na wzgórzu uwieczniła w 1959 r., w "Miasteczku Aniołów" powieściopisarka, poetka i eseistka Ewa Szelburg-Zarębina.