Puszczykowo położone na południe od Poznania to od ponad wieku modna miejscowość letniskowa. Zanim jednak nią została na jej terenie istniały cztery samodzielne wsie. Jedną z nich była Niwka leżąca w południowej części dzisiejszego miasta. Osada w tym miejscu powstała w XIII wieku i przez pewien czas była miastem. Jednak spory pomiędzy właścicielami okolicznych dóbr oraz wojny ze Szwedami doprowadziły do jej niemal całkowitego upadku.
Odrodzenie nastąpiło w ostatnim ćwierćwieczu XVIII wieku, kiedy sprowadzono na trudny teren osadników z Niemiec. Przez prawie dwa wieki przybysze ci mieszkali tu i gospodarowali. Zakończenie II wojny światowej i nowy porządek w Europie spowodował wyjazd mieszkańców Niwki do Niemiec i koniec pewnej epoki w historii tej części Wielkopolski. Po niemieckich mieszkańcach Niwki pozostał cmentarz przy ulicy Nadwarciańskiej.
Nekropolię założono w 1904 r. i obejmowała 1300 m2 powierzchni porośniętej popularnymi w okolicy dębami. Według tablicy informacyjnej w 1980 r. pochowano tutaj ostatnią osobę, którą była mieszkanka Niwki wyznania ewangelickiego. Dziś nieczynny cmentarz ogrodzono i położono głaz z okolicznościowym napisem. Wśród dębów, w wysokiej trawie zauważyć można pozostałości nagrobków porośniętych mchem, którym towarzyszą charakterystyczne dla takich miejsc konwalie.