Źródło wypływające nieopodal zakładu przyrodoleczniczego "Wojciech" zostało odkryte przypadkowo w 1829 roku, gdy wylał potok Karpiowski. Źródło znajdowało się na łące, na terenie prywatnym. Właściciel nie pozwolił z niego korzystać, a łąki nie chciał sprzedać. Dlatego też zostało przebadane dopiero w 1835 i 1837 roku. Obecne ujęcie powstało gdy teren przeszedł w ręce miasta.
Ujęcie źródła wykonane jest z kamienia i ma kształt podkowy (na szczęście). Niewielka ilość wody wypływa z rzygacza usytuowanego na dnie ujęcia, reszta płynie do basenu i pijalni zakłady przyrodoleczniczego "Wojciech". Początkowo źródło nazwane było źródłem "Łąkowym", a od 1948 roku otrzymało nazwę "Chrobry". Wydajność źródła na przelewie położonym na wysokości 447,3 m n.p.m. wynosi 38 dcm3/min., temperatura wody praktycznie jest stała gdyż waha się w granicach 36,3 – 26,9°C .
Warto wiedzieć:
Woda ze źródła między innymi: pobudza przemianę materii, wspomaga regenerację chrząstek stawowych, wywołuje przekrwienie skóry, powoduje wzrost poziomu hemoglobiny oraz obniża cholesterol. Stosowana jest w chorobach narządów ruchu, zaburzeniach przemiany materii, chorobach skóry i układu krążenia.