Dom stoi przy ul. Klonowej 17. Został zbudowany w 1926 r. przez malarza i konserwatora rzeźb Leo Richtera. Podczas budowy domu malarz mieszkał przy ul. Kościelnej 6, gdyż taki zapis jest odnotowany w książce adresowej z 1924 r.
Elewacja budynku malarza została ozdobiona dwoma detalami. Na wysokości poddasza wykonana jest płaskorzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem na obłokach chmur. Płaskorzeźba jest dziełem kłodzkiego rzeźbiarza Franza Wagnera (jego nazwisko wyryte jest na płaskorzeźbie). Poniżej na wysokości parteru znajduje się paleta malarska z pędzlami. Jest to atrybut mieszkającego w tym domu wraz z rodziną Leo Richtera.
Warto wiedzieć:
Leo Richter (1888-1958) kwalifikacje zawodowe zdobywał w warsztatach artystyczno-konserwatorskich w Regensburgu i Monachium. W Lądku-Zdroju założył pracownię, zajmując się malarstwem dekoracyjnym, malowaniem kościołów, pozłotnictwem oraz konserwacją malarstwa i rzeźby. Malował głównie obrazy religijne, portrety, pejzaże i martwą naturę. W Lądku-Zdroju odnowił między innymi wnętrze kościoła św. Rocha. W kościele w Domaszkowie odnawiał polichromię ołtarzy, ambony, nastawy, krzyża procesyjnego oraz kilku rzeźb oraz polichromię ołtarza św. Anny. Wspólnie z kłodzkim rzeźbiarzem Franzem Wagnerem przeprowadził renowację gotyckiej rzeźby Matki Boskiej z Dzieciątkiem w kościele parafialnym w Bystrzycy Kłodzkiej. Był bratankiem Hieronimusa Richtera, autora drogi krzyżowej w lądeckiej farze. Został pochowany na cmentarzu w Lądku.