Na terenie dawnych Prus Wschodnich pierwsze pomniki upamiętniające poległych podczas I wojny światowej, zaczęły powstawać jeszcze przed jej zakończeniem. Początkowo brakowało wzorców ikonograficznych, dlatego też takie obiekty przybierały różnoraką formę.
Pomnik w Kochanówce powstał w latach dwudziestych ubiegłego wieku i ustawiono go przy biegnącej centralnie przez wieś ulicy, co było wówczas jednym z typowych umiejscowień dla takich monumentów.
Pomnik ma formę smukłego trapezu zbliżonego kształtem do ostrosłupa zakończonego krzyżem, całość jest na stopniowanej kwadratowej podmurówce. Statua co prawda uniknęła procesu niszczenia takich miejsc jakie nastąpiło po zakończeniu II wojny światowej ale niestety nie jest w najlepszej kondycji widać znaczne ubytki tynku oraz brak oryginalnej tablicy z nazwiskami poległych.
Po roku 1945 ziemie te zmieniły swoją administracyjną przynależność, a więc wszystko co niemieckie stanowiło w pewnym sensie symbolikę którą należało wymazać. Ciekawie otoczony drzewami pomnik w Kochanówce znajduje się przy głównej drodze, tuż przy wjeździe do wsi i w pobliżu kościoła.