Miejscowość o dawnej niemieckiej nazwie Stolzhagen została założona między 1332 a 1342 rokiem, a uczynił to ówczesny wójt krajowy Henryk z Lutr. Lokację tę potwierdził w roku 1342 biskup warmiński Jan Styprock. Daty te mają też swoje odniesienie do zasiedlenia Kochanówki i jej okolic, które miało miejsce po odparciu fali litewskich najazdów na Warmię z początków XIV wieku.
Jak większość takich wsi w tym regionie, to miejsce również na przestrzeni lat miało swoje burzliwe i wzniosłe dzieje. Współcześnie ta niewielka i zagubiona wśród lasów osada żyje swoim własnym rytmem starając się zarazem zachować swoją historyczną tożsamość. Dzięki temu wśród wielu różnych pamiątek z przeszłości odnajdziemy tu pięć kapliczek, rozlokowanych w niewielkich odległościach od siebie i od centrum Kochanówki.
Najstarszą z nich jest kapliczka umiejscowiona w pobliżu kościoła, pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku. Jej konstrukcja to charakterystyczna, zwarta bryła nakryta daszkiem dwuspadowym. Posiada jedną dużą wnękę, powyżej której wygięto faliście gzyms. Pozostałe kapliczki pochodzą z końca XIX oraz początku XX wieku. Większość posiada neogotyckie cechy z ostrołukowymi wnękami i dekoracyjnymi szczytami ze sterczynami. Chociaż nie są one objęte dozorem konserwatorskim, to jednak są one w bardzo zadbane i zdecydowanie pod opieką mieszkańców Kochanówki.