Linia umocnień b-2 jest jednym z kilkunastu pasów linii umocnień polowych ciągnących się z północy na południe, odległych od siebie średnio o ok 100 km. Jej zadaniem była ochrona terenów przemysłowych Górnego Śląska oraz Zagłębia Dąbrowskiego przed nacierającą Armią Czerwoną. Poszczególne linie oznaczono literami a, b, c, d i e, ponadto tam gdzie były wzmocnione, dodatkowo oznaczono cyframi.
Budowę fortyfikacji rozpoczęto w sierpniu 1944 r. W pierwszej kolejności wykonywano roboty ziemne w postaci dwóch pasów okopów, odległych od siebie od ok. 500 do 1000 m. Co jakiś czas okopy łączono rowami łącznikowymi, ponadto pierwszą linię wyposażano w ziemianki stanowiące schronienie dla żołnierzy przebywających w okopach.
Drugą linię oprócz okopów i stanowisk ziemnych od późnej jesieni zaczęto wyposażać w tzw. „kochbunkry” czyli żelbetowe stanowiska ogniowe, które występowały również w łącznikach. Wykonywano je na miejscu, lub ze względu na małe wymiary - seryjnie w betoniarniach. Na zapolu z kolei ciągnął się rów przeciwpancerny, a tam gdzie jego budowa była szczególnie utrudniona budowano tzw. zęby smoka. Całą tę instalację miały wspomagać stanowiska artylerii przeciwlotniczej, ppanc. i polowej.
Umocnienia budowano pod nadzorem specjalistów z jednostek inżynieryjnych przy ogromnym wysiłku ludności cywilnej, zarówno Polaków jak i Niemców. Całością operacji w Zagłębiu Śląsko – Dąbrowskim kierował gen. Fritz Benicke.
Prezentowane umocnienia stanowią fragment południowej części linii b2-Stellung ciągnącej się od Imielina, przez Kotlinę Oświęcimską, od wschodu obok Bielska-Białej, w stronę Żywca, przez Węgierską Górkę za granicę ze Słowacją w okolicy Zwardonia. Ten południowy fragment stanowi długość ok. 100 km i znajduje się w nim około 500 betonowych obiektów typu kochbunkier.
Walki na tych terenach toczyły się od końca stycznia, aż do początku maja 1945 roku. Prezentowany fragment umocnień w postaci dwóch betonowych obiektów typu kochbunkier znajduje się z obu stron ul. Żywieckiej w okolicy skrzyżowania z ul. Graniczną. W bliskiej okolicy znajduje się o wiele więcej tego typu obiektów.