Po 1989 r. Polacy diametralnie zmienili swoje gusta dotyczące spożywania alkoholu, co przejawiło się dwukrotnym wzrostem konsumpcji piwa, kosztem spadku o ponad połowę spożycia trunków wysokoprocentowych. Jednym z największych zwycięzców w walce o upodobania konsumentów złocistego napoju jest piwo z Żywca. Co prawda tradycje piwowarstwa w mieście nad Sołą sięgają 1448 r., ale za właściwy początek żywieckiego browarnictwa należy uznać rok 1856, kiedy to z zakładu założonego przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga szerokim strumieniem wypłynęły pierwsze litry chmielowego płynu.
Przez cały okres funkcjonowania browar rozwijał się bardzo prężnie. Z roku na rok rosła jego renoma, wzrastała produkcja, rozszerzała się sieć sprzedaży oraz powiększało się grono smakoszy wytwarzanego napoju. W 1994 r. browar w Żywcu został przejęty przez holenderskiego Heinekena, a obecne moce produkcyjne pozwalają na otrzymanie 5 mln hektolitrów piwa rocznie, czyli przeszło 40-krotnie więcej niż 100 lat temu. Najsłynniejszą wytwarzaną tu marką jest oczywiście piwo Żywiec, niezmiennie od półwiecza z etykietą przedstawiająca parę tańczącą w... krakowskim stroju.
W czerwcu na terenach browaru odbywa się doroczne święto birofilów, podczas którego tłumy miłośników browarnictwa z Polski i zagranicy prezentują swoje kolekcje kufli, butelek, podkładek czy etykiet. W ciągu roku na pragnących zapoznać się z historią browarnictwa oraz procesem produkcji czeka naprawdę niezwykłe Muzeum Browaru otwarte w 150. rocznicę jego powstania. Przez stare piwnice wykute w litej skale prowadzi trasa turystyczna, która doskonale przybliża fascynujący, a czasami wręcz mistyczny świat warzelni, fermentowni, leżakowni oraz rozlewni "żywieckiego zdroju". Po takiej pouczającej wizycie można skosztować piwa w niezwykle "klimatycznych" podziemiach Piwiarni Żywieckiej.
Muzeum Browaru
Żywiec, ul. Browarna 88, tel. 033 861 24 57