Przy lokalnej drodze z Wólki Wieprzeckiej do Adamowa na Roztoczu, znajduje się pomnik poświęcony żołnierzom Powstania Zamojskiego, rozpoczętego bitwą pod Wojdą w dniu 30.12.1942 roku.
Powstanie Zamojskie było reakcją Komendy Głównej Batalionów Chłopskich i jej dowódcy Franciszka Kamińskiego na niemieckie represje i wysiedlenia ludności Zamojszczyzny. Decyzją dowódców BCh w rejonie wsi Wojda doszło do koncentracji oddziałów partyzanckich w sile kompani. Do I Kompanii Kadrowej BCh dołączył 37-osobowy radziecki oddział płk. Wasyla Wołodina, składający się ze zbiegów z obozów jenieckich. Do bitwy z niemieckimi oddziałami doszło 30 grudnia 1942 roku. W jej wyniku Niemcy stracili 20 zabitych i 30 rannych żandarmów. Zginęło 6 partyzantów BCh i 2 radzieckich, kilku zostało rannych. Bitwa pod Wojdą była pierwszą w Powstaniu Zamojskim w którym wzięło udział ponad 23 tysiące żołnierzy, którzy stoczyli z okupantem 416 bitew i potyczek.
Pomnik pod Wólką to swoiste lapidarium z krzyżem po środku i tablicą z nazwiskami dowódców, najliczniejszych oddziałów. W rejonie pomnika znajduje się węzeł szlaków turystycznych: konny (ułański) po Gminie Zamość, pieszy partyzancki oraz pieszy im. Aleksandry Wachniewskiej.