Wokół kórnickiego zamku rozciąga się przepiękny park, w którym obecnie znajduje się Arboretum Polskiej Akademii Nauk. W XVIII w wokół zamku roztaczał się park francuski, z romantycznymi alejkami i ciętymi żywopłotami, założony przez słynną Białą Damę - Teofilę z Działyńskich Szołdrską-Potulicką. To ona zasadziła w Kórniku morwy i rozpoczęła hodowlę jedwabników (!).
Nowy kształt parkowi nadał w XIX w. Tytus Działyński. Sprowadzał sadzonki z całego świata, znacznie rozbudował park i przekształcił go w ogród angielski. Później jego dzieło z powodzeniem kontynuował jego syn - Jan.
Do dawnej świetności park przywrócił w okresie międzywojennym Antoni Wróblewski, który kierował parkiem z ramienia Fundacji Zakłady Kórnickie. Obecnie w Arboretum rośnie ponad 3500 gatunków i odmian z całego świata. Zwiedzanie ułatwiają tabliczki przy ciekawszych okazach. Można tu znaleźć miłorząb japoński, metasekwoje, cypryśnik błotny (z widocznymi pneumatoforami czyli korzeniami błotnymi), gruszę wierzbolistną (to ta roślina, która jest dowodem na to, że gruszki rosną na wierzbie :). Największą popularnością jednak cieszą się kwitnące co roku magnolie i azalie, które w maju przyciągają tysiące turystów.