Pomnik serca pozostawionego w Pasterce
„Czy byliście kiedyś w Pasterce?/ tam łatwo zostawić swe serce/Na trawie gościnnej położyć/podmuchem wiatru je schłodzić…”
Tych, którzy w Pasterce zostawili serce jest całkiem sporo, w dodatku to elitarne grono ustawicznie się powiększa. Nic dziwnego… to miejsce wyjątkowe. Od 2012 r. namacalnym dowodem zauroczenia tą niewielką miejscowością „na końcu świata” jest ustawiony w pobliżu schroniska PTTK „Pasterka” obelisk. To wyjątkowy pomniczek - z daleka przypomina płytę nagrobną, a kiedy podejdzie się do niego bliżej, wywołuje szeroki uśmiech. W listopadzie 2015 zastąpił skradzioną niedługo wcześniej, wkopaną w tym miejscu drewnianą tablicę z napisem „Serce pozostawione w Pasterce”. Wykonany z betonu pomniczek jest idealną kopią pierwowzoru, tyle że wielokrotnie cięższą i zdecydowanie mocniej osadzoną w podłożu.
Kapliczki z XIX w.
Jedną znajdziecie niedaleko kościoła, idąc od D.W.”Szczelinka” w kierunku schroniska PTTK „Pasterka”. Stoi w pobliżu trafostacji. Prowadzi do niej kilka schodków. W kilkustopniowym cokole znajduje się nisza, w której stoi figurka Najświętszej Panienki ochroniona ozdobną kratą. Całość zwieńczona trójstopniowym daszkiem zakończonym metalowym, ażurowym krzyżem z pasyjką. Na tylnej ścianie data „1885”. Dużo mniejsza (i wyglądająca na starszą) kapliczka słupowa stoi blisko skrzyżowania z drogą prowadzącą do schroniska PTTK „Pasterka”. Na wysokiej „nodze” umieszczono sklepioną półokrągło niszę kultową. Dziś stoi w niej niewielka figurka Maryi.
Pomnik czasów słusznie minionych
Pomiędzy dwiema wymienionymi wcześniej kapliczkami, w otoczeniu drzew i drewnianego ogrodzenia stoi spory głaz z przytwierdzoną doń tablicą. Nieco zatarty zębem czasu napis głosi: „Dla upamiętnienia 35 rocznicy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej oraz powrotu na prastare ziemie piastowskie tablice wmurowały KZKB Radków, Transbud Warszawa; 22 lipiec 1979”