Góry Stołowe należą do najmłodszych i najpiękniejszych w Polsce. Są jedynym w kraju przykładem gór o budowie płytowej. Procesy tektoniczne doprowadziły do wypiętrzenia warstw spękanych piaskowców przekładanych marglami i łupkami. Wyraźnie zaznacza się występowanie trzech poziomów skalnych formacji. Głównym pozostaje dominujący w krajobrazie poziom środkowy, sięgający 700-750 m n.p.m. Na nim w niektórych miejscach zachowały się fragmenty najwyższej płyty - to kulminacje Szczelińca Wielkiego i Małego, Skalniaka i Narożnika.
Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m n.p.m.). Jego spękane piaskowcowe stoliwo poddane procesom erozji przybrało postać fantastycznych skałek, szczelin, a nawet kilkudziesięciometrowej głębokości rozpadlin. To zdecydowanie jedno z najatrakcyjniejszych widokowo miejsc w polskich górach!
Na szczyt prowadzi ponad 600 stopni wykutych w skale. Wykonał je Franz Pabel, sołtys Karłowa leżącego u stóp góry. Był pierwszym, który docenił atrakcyjność krajobrazu Gór Stołowych. W swojej gospodzie przyjmował pierwszych turystów, prowadził ich przygotowanymi ścieżkami na szczyt Szczelińca. Dotarł tutaj nawet wniesiony w lektyce król Prus Fryderyk Wilhelm II. Franz Pabel w 1813 r. objął z królewskiego nadania funkcję pierwszego w Europie przewodnika turystycznego.
Wstęp na Szczeliniec położony w Parku Narodowym Gór Stołowych jest płatny i możliwy od maja do października (w godz. 9.00-18.00).
Na szczycie wędruje się wzdłuż ustalonej trasy. Nie wolno z niej zbaczać, podobnie jak nie wolno zostawiać rytych w piaskowcu pamiątkowych inskrypcji w rodzaju: "tu byłem". Nieważne, że możemy znaleźć tylko z pozoru godne naśladownictwa wzorce, które zostawiano w przeszłości. Na przykład Johann Wolfgang Goethe w 1790 r. podziwiał piękne widoki z najwyższej skałki zwanej Fotelem Pradziada i zostawił ryty w skale ślad swojej obecności.
Jedyne wejście na Szczeliniec Wielki prowadzi żółtym szlakiem turystycznym. Najczęściej szczyt jest zdobywany od strony Karłowa. Na podejście należy rezerwować ok. 45 min.