Pierwszym dokumentem informującym o istnieniu cmentarza w Kurowie jest dokument z 1848 r. dotyczący ogrodzenia cmentarza. Jest to pismo Grzegorza Zbyszewskiego – dziedzica kurowskiego, który zwrócił się do Rządu Gubernialnego Lubelskiego o sporządzenie kosztów restauracji kościoła oraz wykonanie ogrodzenia cmentarza grzebalnego.
Przyjmuje się jednak, że początki cmentarza parafialnego sięgają 1784 r. W tym roku bogaty kurowski szewc Mateusz Kaczmarski ufundował figurę Matki Boskiej Bolesnej. rzeźba postawiona została na placu pomiędzy Kurowem a parkiem w Olesinie. Figura stoi na prostym cokole ustawionym na kilkustopniowej podstawie. Na cokole wyryty jest napis fundacyjny oraz od frontu "MATKA BOSKA BOLESNA". Jest to jednocześnie najstarszy obiekt na cmentarzu. Natomiast najstarszy zachowany nagrobek datowany jest na 1851 r.
Na cmentarzu zajmującym 2,416 ha zobaczyć można miedzy innymi zabytkowe nagrobki wykonane z piaskowca. Znajdują się tu nagrobki w formie płyt, rzeźb i postumentów zwieńczonych krzyżami. Największym obiektem na cmentarzu jest kaplica grobowa Baczyńskich z 1880 r. Znajduje się tu mogiła powstańca z 1863 r, oraz miejsca upamiętniające tragiczne wydarzenia z II wojny światowej:Pomnik poległych żołnierzy GL i AL w dniu 31.03.1944 r, krzyż pamięci ofiar bombardowania Kurowa w 1939 r, mogiła nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego czy mogiła zbiorowa żołnierzy AK i WiN.