Ratuszowa wieża w Świdnicy nie miała szczęścia. Od 1393 r., kiedy spłonęła po raz pierwszy, niszczona była kilkakrotnie – przez pożar, wojnę, katastrofę budowlaną. W 2010 r., po uzyskaniu środków unijnych przeznaczonych na rewitalizację zniszczonych substancji miejskich, podjęto trud jej odbudowy . Do użytku została oddana w listopadzie 2012.
Wieża ma 10 kondygnacji. Wznosi się na wysokość 58 m, jednak odwiedzający wejść mogą najwyżej na zewnętrzny taras widokowy umiejscowiony na wysokości 38 m. Piętro niżej położony jest jeszcze jeden taras widokowy, zamknięty ale przeszklony. Można z niego wykonywać ciekawe fotografie przez tarczę zegarową. Zewnętrzne elementy zegara wzorowano na oryginalnych, sprzed zawalenia się wieży.
Wstęp na punkt widokowy jest bezpłatny. Można skorzystać z klatki schodowej albo z dwóch wind – pierwsza wjeżdża na 6 piętro, skąd można przesiąść się do drugiej i wjechać na piętro 8. Od tarasu zewnętrznego dzieli nas wtedy już tylko jedno piętro i jest to jedyny odcinek, który bezwzględnie trzeba pokonać pieszo.
Windy to fajne udogodnienie, ja jednak zachęcam do spaceru po schodach (przynajmniej w dół) ponieważ na wszystkich kondygnacjach wieży urządzono przestrzenie wystawiennicze. Są naprawdę interesująco zaaranżowane – oprócz starych fotografii Świdnicy można tam obejrzeć eksponaty muzealne, zapoznać się z lokalnymi ciekawostkami i… wysłać elektroniczną pocztówkę zaświadczającą, iż jej właściciel „zdobył wieżę ratuszową w Świdnicy o wysokości 58 m”.
Taras widokowy otwarty jest codziennie. W sezonie letnim (maj – wrzesień) w godzinach 10:00 – 20:00, w sezonie zimowym (październik – kwiecień) od 10:00 do 18:00.