Przy dzisiejszej Alei Zwycięstwa (dawniej - Aleja Marszałka Rokossowskiego, Aleja Hindenburga, Wielka Aleja, Aleja Lipowa, Aleja Wrzeszczańska), ustawiono w 1901 r. - obecnie trudno dostępny ze względu na położenie między nitkami wielopasmowej drogi - głaz narzutowy poświęcony Danielowi Gralathowi (1708-1767). Nieprzypadkowo monument stanął około kilometr poza granicami miasta, w którym żył i pracował Gralath: prócz wielu zasług był inicjatorem powstania monumentalnej alei lipowej łączącej Gdańsk z Wrzeszczem.
Syn bogatych gdańskich kupców był przede wszystkim fizykiem. Po studiach w Halle, Marburgu i Lejdzie wrócił do rodzinnego miasta i zajmował się badaniami – przede wszystkim dotyczącymi elektryczności. Za swoje osiągnięcia na tym polu Towarzystwo Naukowe w Getyndze zaprosiło go do grona swych członków. Współtworzył też Towarzystwo Przyrodnicze w Gdańsku. Od 1754 r. zajął się pracą w administracji miejskiej: był rajcą, a od 1763 burmistrzem.
Pomnik staowi głaz narzutowy posadowiony na podstawie z mniejszych kamieni, nie związanych zaprawą. Po II wojnie światowej usunięto z niego tablicę upamiętniającą Gralatha, a na jej miejscu umieszczono inną, ku czci harcerzy pomordowanych przez nazistów. W 2003 r. (150. rocznica powstania Towarzystwa Przyrodniczego) z inicjatywy miasta harcerze otrzymali osobne miejsce pamięci w pobliskim parku, na kamieniu zaś umieszczono nową tablicę.