Przez poligon Biedrusko biegnie szosa dostępna dla turystów w weekendy (po zapoznaniu się z regulaminem korzystania z drogi rowerowej). Łączy Biedrusko i Złotniki, bez możliwości skręcania w boczne uliczki. Wyjątek stanowi kilka obiektów położonych wzdłuż drogi, do których kierują niepozorne strzałki. Jedna z nich kieruje do Łagiewnik – wioski, której nie ma.
2 września na polach pomiędzy Łagiewnikami a Glinnem rozegrała się walka powietrzna, w czasie której ppor. Włodzimierz Gedymin na myśliwcu P-11c zestrzelił niemiecki samolot Heinkel -111. Niemiecka maszyna eksplodowała, a lotnicy próbowali się ratować. Jeden z nich zginął (po skoku nie otworzył się spadochron), dwóch ujęli mieszkańcy Łagiewnik i po opatrzeniu ran przekazali ich w ręce polskiego wojska, a los czwartego jest nieznany.
Po wkroczeniu wojsk niemieckich przeprowadzono aresztowania wśród mieszkańców Łagiewnik i okolicznych wiosek. Czternaście osób spośród aresztowanych zostało skazanych na karę śmierci. Po wojnie, w 1947 r. poszerzono teren poligonu i Łagiewniki wraz z okolicznymi wioskami zostały wysiedlone, a zabudowania gospodarcze rozebrano.
W latach ’60 zrodził się pomysł, aby upamiętnić mieszkańców, którzy zapłacili życiem za udział w opisanej akcji. Środki na budowę pomnika pozyskano z organizacji zabaw, imprez szkolnych i zbiórek publicznych. Tablicę pamiątkową odlano z zebranych przez mieszkańców 200 kg mosiądzu i miedzi. Pomnik postawiono w miejscu, gdzie przed wojną stał pałac. Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się 12 maja 1968 r. Co roku w tym miejscu odbywają się uroczystości związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej.