Rąblów znany jest dzisiaj przede wszystkim z wyciągu narciarskiego i Parku Miniatur , w którym przedstawiono najpiękniejsze budowle drewniane powiatu puławskiego. Coraz rzadziej natomiast odwiedzane jest miejsce w lesie (w pobliżu wyciągu), gdzie znajduje się monument poświęcony wielkiej partyzanckiej bitwie, jaka rozegrała się tutaj 14 maja 1944 r. Jeszcze w latach 80. kończyły się w tym miejscu harcerskie rajdy.
Jeżeli już zawędrujemy pod Pomnik Bitwy Rąblowskiej , warto też wspiąć się ponad wyciąg narciarski (na upartego można nawet wjechać samochodem, prowadzi tam gruntowa droga o nie najgorszej nawierzchni). Na wzgórzu znajdziemy miejsce ogrodzone niskim płotkiem, pośrodku którego ułożono kwadratową płytę ze słabo czytelną inskrypcją. Jeżeli polejecie ją wodą, powinna ujawnić się treść: „Cześć pamięci bohaterów Armii Ludowej który 14 maja 1944 roku polegli w tym miejscu w walce z hitlerowskim okupantem o wyzwolenie narodowe i społeczne Polski w dziesiątą rocznicę powstania Polskiej Partii Robotniczej”.
Miejscowi mówią, że to właśnie tutaj znajdowała się mogiła poległych partyzantów. Ciała stąd ekshumowano już dawno, a pomnik postawiono w miejscu niezbyt oddalonym ale o wiele dogodniejszym dla rocznicowych manifestacji. Czy tak było fatycznie? Trudno to dziś stwierdzić, niemniej kamień z historyczną inskrypcją zachował się a miejsce jego ułożenia z pewnością nie jest bez znaczenia.