Na terenie Chełma znajdują się dwa cmentarze jeńców wojennych, zmarłych i zamordowanych w chełmskim obozie Stalag 319. Był to największy na ziemiach polskich obóz jeniecki. Przyjmuje się, iż przez Stalag 319 w Chełmie przeszło około 200 000 jeńców z czego około 90 000 poniosło śmierć w wyniku masowej eksterminacji, mrozu i braku żywności.
Największy cmentarz powstał przy ulicy Okszowskiej, w miejscu usytuowania Stalagu 319 A . Spoczywają tutaj prochy żołnierzy belgijskich, francuskich, brytyjskich, włoskich, rosyjskich, a także partyzantów polskich. Na podstawie badań prowadzonych w latach 2004-2014 ustalono, że spoczywa tu ok. 60 tys. jeńców wojennych. W większości to żołnierze Armii Czerwonej narodowości prawie wszystkich, byłych republik ZSRR.
Cmentarz zaczęto porządkować w roku 1954, formując 48 zbiorowych mogił i otaczając jego powierzchnię (6.500 metrów kw) murem z ciosów kamiennych. Część mogił prawdopodobnie znajduje się poza ogrodzeniem. Na środku cmentarza ustawiony jest niewielki pomnik i tablica opisująca Stalag 319 w językach: polskim, rosyjskim i angielskim.