Pałac Małachowskich, barokowy (ok. 1760-1777), rozbudowany (1879).
W 1751 r. właścicielem okolicznych włości został Stanisław Małachowski, starosta wąwolnicki. Wspólnie z żoną Marianną z Potockich podjęli budowę okazałej rezydencji wg planów królewskiego architekta Ferdynanda Naxa. Końca budowy nie doczekała Marianna, która umarła w 1772 r., jednak jej „obecność” została mocno zaakcentowana – w kartuszu nad wejściem do pałacu umieszczono herby małżonków: Pilawa – Potockich i Nałęcz – Małachowskich. Od herbu Nałęcz – przyjęła się nazwa miejscowości Nałęczów.
Po śmierci żony Małachowski rzuca się w wir spraw publicznych, zaniedbuje majątek i w efekcie sprzedaje Nałęczów swojemu krewniakowi – Antoniemu (bratu Stanisława – marszałka Sejmu Czteroletniego). Antoni chory na podagrę leczy swoje dolegliwości wykorzystując dobroczynne nałęczowskie wody. Po jego śmierci – żona i syn postanawiają wykorzystać działanie lecznicze wód na szerszą skalę. Przystosowują pałac jako dom gościnny, który jednak okazuje się za ciasny wobec rosnącej liczby gości. Podejmują więc decyzję o budowie nowoczesnych łazienek, które zachowały się do dzisiaj jako tzw. Stare Łazienki. Wkrótce też w 1817 r. Jan Józef Celiński dokonuje pierwszego naukowego rozbioru wód nałęczowskich potwierdzając ich lecznicze właściwości.
W związku z coraz większą popularnością uzdrowiska w latach 1878-80 przebudowano pałac wg planów Karola Kozłowskiego. Bez zmian pozostała jedynie sala balowa, częściowo sala zielona i jadalnia. Ponieważ zmieniło się przeznaczenie pałacu, nazwano go kursalem. Na parterze urządzono mieszkanie lekarza, pomieszczenia administracyjne oraz jadalnię. Piętro przeznaczono na pokoje dla gości i kuracjuszy. Tutaj było serce XIX-wiecznego uzdrowiska.
Drugą poważną przebudowę przeprowadzono w latach 1957-60, przywracając pałacowi pierwotny wygląd, przebudowując jednak wnętrza. Bez zmian do czasów współczesnych zachowała się sala balowa, gdzie nadal można podziwiać piękne barokowe sztukaterie. Na parterze urządzono Muzeum Bolesława Prusa, gdzie zgromadzono wiele pamiątek po znanym pisarzu.