Budowę dworca kolejowego Łódź-Widzew rozpoczęto w roku 1901, a ukończono w roku 1903. Upamiętnia to wydarzenie pamiątkowa tablica znajdująca się na północnej stronie budynku (od strony peronów). W 2003 r. obiekt przeszedł kompleksowy remont, a pretekstem do tego przedsięwzięcia było 100-lecie istnienia dworca.
Na ścianie południowej budynku znajduje się tablica upamiętniająca poległych w czasie pełnienia służby samarytańskiej i obronnej pogotowia harcerskiego, podczas bombardowania dworca przez lotnictwo niemieckie dnia 4 września 1939 r. Były nimi harcerki i harcerz 5. 6 i 11 Ł. D. H. – Irena Błoch, Stanisława Iskra, Regina Kolasa i Jan Kamiński.
Warto wiedzieć: Droga kolejowa jak ją wówczas nazywano „Drogą Żelazną Fabryczno-Łódzką” powstała z inicjatywy dwóch łódzkich przedsiębiorców (za przyzwoleniem cara Aleksandra II z lipca 1865 r.): Jana Gottlieba Blocha i Karola Scheiblera. Jej budowę rozpoczęto w roku 1 września 1865 r. a ukończono w roku 1866. Tym sposobem uzyskano połącznie z Koluszkami i wybudowaną wcześniej bo w 1848 r. Drogą Żelazną Warszawską-Wiedeńską.