Wierzchowo jest sporą wsią sołecką o średniowiecznych korzeniach. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1333 r. i już wtedy wspomniano proboszcza „Ottona tho Virchow”, niewątpliwie musiał więc w miejscowości istnieć kościół.
W XVI w. został on przebudowany i rozbudowany przez ewangelików. Była to budowla o konstrukcji szkieletowej z drewnianą wieżą i dzwonnicą. Z uwagi na „zużycie konstrukcji drewnianej i spękanie murów” została rozebrana w latach 1887-88 a dwa lata później stanął na jej miejscu ceglany, neogotycki kościół istniejący do dziś.
Świątynia posiada dwie nawy i półkoliste prezbiterium oraz pięciokondygnacyjną wieżę. Ołtarz główny przeniesiono z rozebranego kościoła. Oprócz ołtarza przeniesiono z niego także tablicę epitafijną Klemensa Humboldta (1605-1650).
Do połowy XIX w. wierzchowski kościół otoczony był cmentarzem. Na terenie pocmentarnym ustawiono po I wojnie światowej pomnik poległych, który zachował się do dziś, stanowiąc podstawę dla figury Chrystusa. Tablica z nazwiskami poległych nie przetrwała. W 2008 r. otoczenie kościoła Św. Wojciecha zostało wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków.