W styczniu 1945 r. do Dziedzic dotarła kolumna „Wschód” z ewakuowanego przez Niemców obozu w Woldenbergu . W toku działań zmierzających do ich wyzwolenia, jeden z pocisków trafił w stodołę, w której przebywali jeńcy. Zginęło wówczas 17 oficerów a 28 zostało rannych. Pochowano ich na nekropoliach w samych Dziedzicach oraz w Barlinku i w Gorzowie.
Na dziedzickim cmentarzu parafialnym przy ul. Gorzowskiej, we wspólnej mogile spoczywa 19 oficerów. Jak głosi inskrypcja na pamiątkowej tablicy są to „Jeńcy oflagu w Dobiegniewie polegli i zmarli w tej wiosce i jej okolicy dnia 30 stycznia 1945 w chwili odzyskania wolności”. Poniżej umieszczono datę 9.V.1968.
W 1945 r. na zbiorowej mogile stał prosty, drewniany krzyż umieszczony tam przez wdowę po poruczniku marynarki wojennej Janie Strupczewskim. To ona własnoręcznie wyryła napis „ŚP.OFICEROWIE POLSCY 30.I.1945”. Dzisiaj krzyż można oglądać w Muzeum Wojskowości, Szkolnictwa i Wsi . Obecnie mogiła stanowi wydzieloną i oznakowaną dwoma mieczami grunwaldzkimi kwaterę w obrębie ogrodzenia wiejskiej nekropolii.