Kożuchów należy do najciekawszych miast regionu nazywanego dziś Ziemią Lubuską. Naszpikowany jest zabytkami swojej długiej historii jak przysłowiowa "dobra kasza skwarkami". Każdy, kto odwiedzi Kożuchów, nie wyjedzie zawiedziony. Jedną z najciekawszych atrakcji Kożuchowa jest stary cmentarz ewangelicki p.w. Świętej Trójcy znajdujący się na dawnym Przedmieściu Żagańskim.
Nekropolia została założona w 1634 r. i znacznie powiększona w 1736 r. Wówczas teren otoczono wysokim murem z dwoma bramami. Z czasem przy murze tym zbudowano 16 kaplic grobowych bogatych rodzin mieszczańskich. W niszach ogrodzenia wmurowano płyty epitafijne. Ostatnie pochówki miały tu miejsce krótko po II wojnie światowej.
W latach 70-tych XX w. na terenie cmentarza utworzono lapidarium sepulkralne, w którym można dziś podziwiać renesansowe, barokowe i rokokowe dzieła XVII i XVIII-wiecznych mistrzów rzeźbiarskich. Najstarsze epitafia figuralne pochodzące z XVI w. przeniesiono tutaj z cmentarza we wsi Długie koło Kożuchowa.
Przy głównej bramie stoi XVII-wieczna kaplica pełniąca przez długie lata funkcje zboru ewangelickiego.
Cmentarz ewangelicki p.w. Świętej Trójcy wpisano do rejestru zabytków NID pod identyfikatorem 609222, decyzją konserwatorską nr 3187 z 3.08.1981 r.