11 listopada 1930 roku przy zbiegu czterech ulic, gdzie obecnie jest rondo im. Jana Pawła II, odsłonięto kamienny pomnik. Miał on upamiętniać kolejną rocznicę odzyskania niepodległości, a także dziesiątą rocznicę pokonania Rosji Sowieckiej oraz powrotu Chodzieży w granice Rzeczpospolitej. Autorem dzieła był poznański artysta Wawrzyniec Kaim. Rzeźba przedstawiała Chrystusa błogosławiącego klęczącego powstańca wielkopolskiego, który trzymał w rękach sztandar. Na cokole wyryty był napis: „OJCZYZNĘ WOLNOŚĆ ZACHOWAJ NAM PANIE”.
Pomnik nie przetrwał długo. Po wkroczeniu wojsk niemieckich we wrześniu 1939 roku monument został rozebrany. Zachowały się jedynie zdjęcia tego pomnika, a także odnaleziony w 2001 r. model gipsowy i na tej podstawie możliwe się stało zrekonstruowanie dzieła z 1930 roku. Inicjatorami odtworzenia pomnika wdzięczności byli członkowie koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego z prezesem Romanem Grewlingiem.
W sierpniu 2016 roku zebrał się Komitet Honorowy Odbudowy Pomnika Wdzięczności z udziałem władz powiatu, miasta i gminy Chodzież, proboszcza parafii pw. św. Floriana i wielu organizacji i stowarzyszeń. Zadanie odtworzenia pomnika z 1930 roku powierzono artyście Michałowi Niedźwiedziowi z Rogoźna. Na miejsce ustawienia pomnika wybrano skwer przy ul. Kościelnej.
18 kwietnia 2018 r. posadowiono piaskowcowy postument, na którym przymocowano wiernie odtworzoną rzeźbę z piaskowca. I tak po 79 latach pomnik „wrócił” do Chodzieży. Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika przez prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka odbyło się o godz. 20-tej 4 maja 2018 r., w dzień patrona Chodzieży św. Floriana.