Willa stojąca przy ul. Kilińskiego 74/76 (dawniej ul. Widzewska 66-68) była pierwotnie własnością przedsiębiorcy branży metalowej i odlewniczej Karola (Carla) Söderströma. Została wzniesiona około roku 1878 jako budynek jednopiętrowy. W roku 1885 została sprzedana spółce „Mannaberg i Goldammer”. Od roku 1928 jej kolejnym właścicielem było Łódzkie Towarzystwo Elektryczne, które to podwyższyło willę o dwa piętra.
Warto wiedzieć: Karol Söderström urodził się w roku 1819 w Lund, w Szwecji. Przybył do Zgierza w połowie lat 40. XIX w. W roku 1849 przeniósł się wraz z małżonką Emilią z d. Wahlmann (mieli trzech synów: Otta, Ludwika, Gustawa oraz córkę Helenę) do Łodzi. W roku 1852 kupili przy ul. Piotrkowskiej 26 nieruchomość na której dwa lata później, w oficynie uruchomili kotlarnię i odlewnię.
Frontowy dom Söderströmowie wznieśli w roku 1873. W późniejszym okresie przedsiębiorca uruchomił pod tym adresem fabrykę maszyn, która to pod koniec lat 70. XIX w. stała się największą w regionie łódzkim. Firma się szybko rozrastała, tylko jej lokalizacja – ścisłe centrum miasta – była nie ta. W roku 1878 Söderström kupił nieruchomość przy ul. Kilińskiego 74/76, a nieruchomość wraz z fabryką z ul. Piotrkowskiej sprzedał.
Na nowej parceli zbudował wyżej opisaną willę i budynki fabryczne. W roku 1884 właścicielami przedsiębiorstwa stali się trzej synowie Söderströmów. Jednak nie na długo, bo już w roku 1885 sprzedali cały zakład dwóm panom tworzącym spółkę „Mannaberg i Goldammer” (ten ostatni poślubił w roku 1870 córkę Söderströma). Spółka ta działała do roku 1894.
Po śmierci Mannaberga cała jego rodzina odsprzedała prawa własności i udziały w spółce Goldammerowi. Dzięki temu stał się on jedynym właścicielem fabryki „OTTO GOLDAMMER” (z jego zakładu pochodzą m.in. „strażnicy łódzkich bram” ). W roku 1928 całą nieruchomość wraz z zabudowaniami fabrycznymi Goldammer sprzedał za kwotę 300 tysięcy dolarów Łódzkiemu Towarzystwu Elektrycznemu pod budowę elektrowni (wszystkie budynki wyburzono, pozostawiono tylko willę).