W czasach zaborów, Aleksandrów położony na granicy rosyjsko-pruskiej był siedzibą ważnych urzędów celnych, a co za tym idzie, zamieszkało tu wielu rosyjskich urzędników wraz z rodzinami, stacjonowali też rosyjscy żołnierze. Dla prawosławnej ludności wybudowano w 1877 r. cerkiew pw. św. Aleksandra Newskiego. Równocześnie z utworzeniem parafii, wytyczono także teren pod cmentarz. Jego resztki zachowały się do dzisiaj przy ul. Wspólnej.
Mimo prób uporządkowania, teren jest zaniedbany i zdewastowany. Z około 100 grobów widocznych jest zaledwie kilka nagrobków, zrujnowana kaplica cmentarna i resztki otaczającego nekropolię muru. Ostatni pochówek odnotowano tu w roku 1963. Przy wejściu na główną cmentarną aleję ustawiono tablicę informacyjną. Można na niej przeczytać, że cmentarz służył jako miejsce pochówku nie tylko prawosławnym Rosjanom, ale także mieszkańcom Aleksandrowa będącym innego wyznania lub narodowości.
Warto wiedzieć: Piękna cerkiew aleksandrowska, w której w latach 20. XX w. modlili się także internowani w miejscowym obozie Rosjanie i Ukraińcy, została rozebrana w latach 30. Obecnie w mieście funkcjonuje kaplica prawosławna. Ulokowano ją w niewielkim XIX-wiecznym budynku postawionym niegdyś jako dom dla księży i obsługi cerkiewnej.
Informacja: Na drugim krańcu Aleksandrowa, przy ul. Narutowicza znajduje się jeszcze jeden prawosławny cmentarz; jest nim cmentarz wojskowy