W 1878 r. Henryk Dietel, niemiecki przemysłowiec, współwłaściciel przędzalni w Saksonii rozpoczyna budowę podobnego obiektu właśnie w Sosnowcu. Dysponując sporym kapitałem i doświadczeniem finansowym uruchamia fabrykę rok później. Jest to pierwsza przędzalnia czesankowa w Królestwie Polskim.
Pod koniec wieku zakład Dietla zatrudnia już ponad 2000 robotników. Działalność przemysłowca skutkuje dużym uprzemysłowieniem i rozwojem ekonomiczno-społecznym Sosnowca. W 1911 r. po śmierci fabrykanta produkcją zarządzają jego synowie. Niestety czasy świetności przędzalni kończą się wraz z I wojną światową. Mimo tego w 1920 r. fabryka uruchomiona zostaje ponownie, ale już na mniejszą skalę.
W styczniu 1945 r. Dietlowie zmuszeni są opuścić swój życiowy dorobek, ze względu na sytuację polityczną. Zakład zostaje znacjonalizowany i zaczyna funkcjonować pod nazwą "Politex". W 1993 r. ogłasza upadłość, a budynki przędzalni trafiają do rąk prywatnych właścicieli. Od tego momentu następuje jego sukcesywny upadek i ruina. Jedynie budynek administracyjny przechodzi gruntowny remont i zostaje adaptowany dla potrzeb komisariatu policji.