Górskie schronisko turystyczne w Beskidzie Śląskim położone jest na wysokości 1250 m n.p.m. tuż poniżej szczytu Skrzycznego. Pierwsze schronisko wzniesione zostało około 1930 r. przez Rudolfa Urbanke. Drewniane schronisko posiadające 30 miejsc noclegowych spłonęło po kilku latach. Po pożarze p. R. Urbanke wybudował nowe, większe schronisko. Obiekt przetrwał wojnę, ale został znacznie uszkodzony a jego wyposażenie rozkradzione. W 1946 r obiekt zostaje przejęty przez bielski Odział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, a następnie przez Oddział Górnośląski PTT.
Po przeprowadzeniu niezbędnego remontu w 1947 r. w schronisku otwarto bufet i salę noclegową. Remont zakończone w 1950 r. i od tej pory schronisko zostaje przejęte przez PTTK. Pod koniec 1998 r. przystąpiono do generalnego remontu i modernizacji obiektu. Budynek został pokryty nowym, spadzistym dachem, poszerzono parter, od strony wejścia dobudowano zadaszenie, a z boku taras.
Schronisko posiada 36 miejsc noclegowych, serwuje smaczne posiłki i zapewnia wspaniałą atmosferę. Z poziomu schroniska roztacza się cudowna panorama Beskidów. Obok schroniska znajduje się węzeł szlaków turystycznych.