Sanniki to niewielkie miejscowość gminna położona w powiecie gostynińskim, od 1 stycznia 2018 roku uzyskała ona status miasta. Głównym traktem tego miasta jest ulica Warszawska, będąca częścią drogi wojewódzkiej nr 577. Niemal w samym centrum, w rozwidleniu z ulicą Wiejską, w roku 1957 wystawiono kapliczkę poświęconą Matce Bożej Królowej Polski.
Jest to budowla dość wysoka, murowana z białej cegły licowej, posiada prosty korpus na rzucie prostokąta przykryty płaskim daszkiem. Front kapliczki to wydzielona duża nisza, flankują ją okrągłe kolumny po obu stronach nakryte dwuspadowym dachem. Wewnątrz duża półkolista i przeszklona wnęka z figurą Maryjną, rzeźba orła na figurze wyjaśnia pod jaką opieką jest to miejsce.
Kapliczka poza figurą Matki Bożej Królowej Polski zawiera jeszcze inne elementy, obok głównej rzeźby jest figura Świętego Stanisława patrona Polski i Świętego Floriana. Ta druga jest często umieszczana jako oddanie patronowi opieki nad domostwami, w przypadku tej kapliczki być może jest to odniesienie do faktu, iż w 1436 roku Święty Florian wybrany został jednym z czterech patronów Królestwa Polskiego, albo do faktu, że Ochotnicza Straż Pożarna w Sannikach ma dość długą tradycję.
O charakterze Maryjnym tej budowli świadczy tablica umieszczona w dolnej części i litery „A” i „M” znajdujące się w szczycie, jest to monogram Maryi Panny czyli Ave Maria. Wspomniana tablica informuje o wydarzeniach związanych z Jasnogórskimi Ślubami Narodu Polskiego, miało to miejsce 26 sierpnia 1956 roku. Wówczas przybyło na Jasna Górę około miliona pielgrzymów, co było bezprecedensowym wydarzeniem biorąc pod uwagę polityczną sytuację Polski. Tekst tych ślubów został napisany przez kardynała Stefana Wyszyńskiego prymasa Polski, podczas jego internowania w klasztorze franciszkanów w Prudniku.
Data też nie jest przypadkowa, zbiega się ona z rocznicą podobnej uroczystości która odbyła się 1 kwietnia 1656 roku, kiedy to podobne śluby złożył król Jan Kazimierz w katedrze lwowskiej. Dalsza część inskrypcji informuje nas, że kapliczkę tę ufundowano również jako wotum do przygotowywanych obchodów milenium chrztu Polski.
(podziękowania w opracowaniu tekstu dla maniek66)